Opublikowany przez: jane125 2012-03-31 14:26:54
Od 21 października 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, według której wszystkie zużyte urządzenia działające wcześniej na prąd lub na baterie, m.in. pralki, lodówki, miksery, mikrofalówki, golarki elektryczne, telefony komórkowe, telewizory, wiertarki, komputery, a także świetlówki i żarówki energooszczędne - to odpady, których nie można wyrzucać razem z innymi odpadami do śmietnika. Grozi za to kara grzywny od 500 do 5 000 zł. Zgodnie z tą ustawą, elektrośmieci pochodzące z gospodarstwa domowego można oddać bezpłatnie i w dowolnej ilości do utworzonego w tym celu punktu zbierania, a także do sklepu przy okazji dokonywania zakupu nowego sprzętu.
Ale czy aby stosujemy się do tej zasady ? I czy, przede wszystkim, zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą wyrzucanie tego rodzaju sprzętów na śmietnik?
Niektóre z urządzeń,takich jak lodówki, kineskopy czy świetlówki zawierają szkodliwe substancje (freon,rtęć), które nie są obojętne. Po wydostaniu się na zewnątrz, przenikają do gleby, a następnie do wód gruntowych, zanieczyszczając w ten sposób środowisko. W konsekwencji czego, mogą być w przyszłości przyczyną poważnych chorób, zarówno u ludzi jak i zwierząt. Rtęć powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania. Freon jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej
Należy więc elektrośmieci oddawać do specjalnych punktów, gdzie są one odpowiednio przetwarzane.
Zużyty sprzęt RTV, AGD, IT i oświetleniowy, przekazany do przetworzenia, poddawany jest demontażowi, a pozyskane z niego surowce do odzysku i recyklingu. Niebezpieczne substancje są unieszkodliwiane, zatem nie dojdzie w tym przypadku do skażenia środowiska. Z kolei odzyskane surowce wykorzysta się do produkcji nowych urządzeń,dzięki temu zaoszczędzając pokłady zasobów naturalnych oraz stanowczo obniżając koszty technologicznych.
Jeśli mamy problem z zakwalifikowaniem danego urządzenia, to bardzo łatwo możemy to sprawdzić,bowiem na urządzeniach typu "elektrośmieci" jest umieszczany symbol przekreślonego kontenera na śmieci.
Oprócz wspomnianych już szkodliwych substancji jak rtęć czy freon, groźne dla środowiska urządzenia zawierają także jeszcze inne, np :
- kadm- znajdziemy go w pospolitych bateriach urządzeń elektrycznych.Jego szkodliwe działanie to między innymi zaburzennia czynności nerek i narządów rozrodczych,powstawanie zmian nowotworowych.Powoduje chorobę nadciśnieniową oraz deformację szkieletu kostnego.
- azbest- używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, może stać się w przyszłości przyczyną chorób, takich jak pylica azbestowa, czy nawet rak płuc.
- związki bromu- znajdujące się w komputerach powodują schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
Tak więc drodzy państwo, zastanówmy się dobrze zanim zutylizujemy cokolwiek i w jaki sposób. Zależy od tego bowiem nie tylko to jak długo nasza planeta będzie zielona, ale przede wszystkim jakie będzie nasze zdrowie,a może nawet jak długo pożyjemy...
Joanna Paszkowska
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.